top of page
Merlin 1.jpg

Péče o králíčka

Zde jsou shrnuty základní rady ohledně základního vybavení, péče a krmení, které jsou doplněny o užitečné tipy.

Péče o králíčka: Welcome

Vybavení

Co je nutné před přivezením králíčka pořídit:

– Klec, nebo ohrádku (min. 120 cm na délku)

– Misku na granulky

– Misku či napaječku na vodu

– Jesličky na seno

– Záchůdek

– Podestýlku do záchůdku (doporučujeme dřevěné pelety)

– Přepravku

Náš tip:

  • Aby  králíčci nemuseli ležet pouze na tvrdé podlaze, dáváme každému bedničku se slámou, kam si mohou lehnout - navíc předchází otlačeninám. V domácím prostředí stačí podstrčit králíčkovi měkký pelíšek v podobě dečky či podsedáku, nebo ušít velmi oblíbený "králičí polštář" (viz. foto níže).

  • Pokud nemáte v bytě žádný koberec, doporučujeme králíčkovi nějaký pořídit. Bude to pro něj něco jako cvičební podložka, jelikož díky hrubému povrchu králíčkovi nebudou podkluzovat nožičky a bude tak moci plně vybít svou přebytečnou energii ať už v podobě typického tryskového běhání či radostného vyskakování do výšky.

Péče o králíčka: Text
P5110238_edited.jpg

Náš tip: Králičí polštář

Tento polštář je speciálně upraven pro králíčky. Králíčci ho mají velmi v oblibě, jelikož jim vycpávky po stranách suplují králičí kamarády a ušák si pak nepřijde tolik osamocený. Navíc se na něm rádi všemožně převalují, někteří na něm dokonce i spí na zádech!


Modelem na fotografii je náš domácí povaleč Merlin.

Nejjednodušším řešením jak králičí polštář vyrobit, je pořídit pouze povlak a jednou uprostřed, nebo dvakrát (jako na fotce) ho prošít, poté vycpat, zapnout a je hotovo! :)

Péče o králíčka: Obrázek

Péče

Nutná péče:

– Zastřihování drápků

– Pravidelné očkování

– Kastrace

Zastřihnout drápky může králíčkovi veterinář. Není to však nic těžkého. Stačí se nechat vést červenou žilkou v drápku a střihnout cca 2 mm pod ní.

Pravidelné očkování je nutné. A to i přes to, že bude králíček umístěn v bytě. Očkuje se proti králičímu moru a myxomatóze. Buďto dostane králíček od veterináře vakcínu na půl roku a nebo na celý rok.

Kastrace je nutná v případě, že soužití s králíčkem není idylické. Je normální, že se ve věku puberty (od 3. měsíce) králíčkovi změní chování. Králíček může začít být teritoriální, značkovat a tudíž i zapáchat, čůrat mimo záchod, a tak dále. Období puberty odeznívá přibližně okolo 1 roku. Průběh je však vždy individuální a je zcela možné, že s králíčkem žádné problémy nebudou. Přesto se může stát, že s ním hormony pěkně zamávají a konec puberty ne a ne přijít. V tom případě je kastrace vhodným řešením.

Samečci se mohou kastrovat již od 10.-12. týdne života, obecně se však kastruje až od 6 měsíců.

Pozor! Kastrace králíčkovi nezmění povahu, pouze zmizí jeho přirozené pudy (vše značkovat, hlídat si své teritorium, mít falešnou březost - postavit hnízdo a agresivně ho bránit, mít říji a tudíž i výkyvy nálad...).

Velikou výhodou kastrace je, že se většina králíčků stane více čistotnými. Odpadne jim potřeba bobkovat všude kolem a nechávat tak za sebou stopy, aby všichni věděli, komu území patří.

A navíc! Po kastraci budete moci pořídit králíčkovi kamaráda - to znamená že byste měli doma takovou dvojnásobnou radost, no ne? :)

Náš tip:

  • Doporučujeme pořídit kleštičky na drápky, které mají zarážku. To je velmi praktické u králíčků s černými drápky, u nichž není červená žilka vidět tak dobře.

  • Doporučujeme se zeptat vašeho veterináře na vakcínu, která působí i proti novému králičímu moru 2, který se v ČR vyskytuje pouze pár let. Nový mor není zatím příliš rozšířený a z toho důvodu proti moru 2 stále mnoho veterinářů neočkuje. Přesto, pokud budete mít možnost tuto vakcínu použít, určitě neváhejte.

  • V případě, že kastraci s králíčkem budete podstupovat, najděte si veterináře, který tyto zákroky běžně dělá. V Českých Budějovicích je doporučován pan Lapáček, v Třeboni pak paní Strusková.

  • Kastraci necháme na úsudku každého z vás. Je zcela možné, že králíček bude bezproblémový i bez kastrace. Přesto je dobré, brát kastraci v potaz. Navíc po kastraci je možné pořídit králíčkovi kamaráda, který králíčkovi velmi pomůže, co se týče psychické pohody, jelikož je pro králíčky přirozené žít ve skupinách.

Péče o králíčka: Text

Krmení

Co lze zařadit do jídelníčku:

– Seno

– Granulky

– Zelenina

– Ovoce

– Bylinky

– Větvičky

Hlavní složkou králičího jídelníčku musí být vždy seno (85 % celkového jídelníčku). Mělo by mít zelenou barvu a typickou vůni. Je dobré každý den odstranit zbytky a dát seno nové. Důležité je upozornit na to, že žvýkáním sena si králíčci brousí stoličky. Z toho důvodu neustále dohlížejte na to, aby králíček seno jedl každý den. Jde o nejlepší prevenci na přerůstání zubů do budoucna.

U granulek je nutné dodržovat doporučenou krmnou dávku. Obvykle to bývá 25-30 g na 1 kg hmotnosti králíčka denně. Doporučujeme pořídit granulky Versele Laga Cuni Complete.

Říká se, že králíčci nutně k životu granulky nepotřebují. Přesto je důležité upozornit na to, že obsahují vitamíny a důležité stopové prvky, které ve výživě králíčka nesmí chybět. Jejich množství je přesně vypočítáno, a proto by se neměla doporučená denní dávka překračovat. Omezeným množstvím granulek tak poskytnete králíčkovi ve výživě vyváženou skladbu všech důležitých prvků.

Zeleninu a ovoce určitě dávat můžete, ale s mírou. Králíčci jsou velice náchylní na trávicí problémy způsobené nadměrným množstvím šťavnatého krmiva a je třeba je na něj navykat postupně. My dáváme králíčkům kousek ovoce a zeleniny téměř každý den a to buďto v čerstvé, nebo v sušené podobě, nikdy však ve velkém množství.

Pokud rádi sbíráte bylinky a věříte v jejich léčivé účinky, určitě vyražte nějaké nasbírat do přírody. Na jaře můžete začít sběrem podbělu a sedmikrásek přes později kvetoucí kopretinu či chrpu. Také si můžete sami doma některé vypěstovat. Ať už půjde o mátu, meduňku, měsíček, lichořeřišnici či aromatické bylinky na vaření jako je rozmarýn, tymián, bazalka a další, králíček jistě ocení, když mu některá z bylinek přistane pod čumáčkem. A co víc, čaj z nich můžete udělat jak sobě, tak ušáčkovi (samozřejmě ve studené verzi). Fantasii se meze nekladou. :)

Bylinky je třeba podávat v přiměřeném množství.

Větvičky jsou důležité pro broušení předních zoubků. Podáváme je 1-2x týdně. Naši ušáci milují větvičky z vrby a jabloně. Slabé větvičky schroupají kompletně celé, u silnějších okusují kůru.

Náš tip:

  • Pokud máte seno kam uskladnit, doporučujeme se porozhlédnout po místním farmáři v okolí a odebírat seno od něj. Obvykle se cena malých balíků sena (12-15 kg) pohybuje kolem 50 Kč. Případně pak mají v mazlíčkáři v oblibě seno objednávat seno od Plavnické či od Pana Maliny.

  • Založte si pamlskovou krabičku (viz. níže). My používáme plechovou krabičku s pořadníky od čaje. Plníme jí sušeným ovocem, zeleninou, plody a bylinkami. Je vždy po ruce a každému ušákovi tak můžeme dát to, co má nejradši.

  • Tip na hračku: Svažte jutovým provázkem několik větviček k sobě a zavešte je ke stropu klece. 

Péče o králíčka: Text
P5100228.JPG

Náš tip: Pamlsková krabička

– Náplň na obrázku –
Vlevo: Domácí zdravé sušenky, březové listy a listy petržele.
Uprostřed: Květy růže a listy z jahodníku.
Vpravo: Sušená jablka (křížaly) a sušený šípek.

Péče o králíčka: Obrázek
bottom of page